iLiVTouch FT100 hepatológiai diagnosztikai berendezés
Az iLivTouch FT100 hordozható készüléke az ultrahangos lökéshullámok terjedési sebességét méri a májban, melyből kiszámítja a máj rugalmasságát/keménységét és kPa értékben adja azt meg. A heges májban a szövetszerkezetek keményebbek, vagyis rugalmatlanabbak , a lökéshullám gyorsabban terjed, mint az ép részeken, emiatt az itt mért kPa érték magasabb lesz, mint az egészséges májban.
Milyen esetekben használható az iLivTouch?
- Tisztázatlan májbetegségeknél
- Alkohol vagy gyógyszerek okozta májkárosodás igazolására, súlyosságának tisztázására
- Hepatitis B, hepatitis C esetén a májkárosodás igazolása, betegség követésére
- Autoimmun és egyéb krónikus májbetegségek követésére
- Öröklődő májbetegségekben a májkárosodás nyomon követésére
- Gyermekek fájdalommentes májvizsgálata érdekében
Az iLivTouchh előnyei
- A szabadalmaztatott tranziens elasztográfiát alkalmaztuk az integrált képvezérelt szimultán kimutatási rendszerében, a májfibrózis (kPa) és a zsírmáj (dB/m) szintjének meghatározására.
- Dinamikus és széles spektrumú frekvenciával rendelkező vizsgálófej ( bármely jellegű testfelépítéshez alkalmazható)
- Optimalizált algoritmus a pontos kvantitatív mérési eredmények eléréséhez.
- A vizsgálat elvégzése nem igényel orvos-szakmai jelenlétet (kiváló szűrésekhez)
- 12,3″ nagy felbontású LCD színes érintőképernyő
- Kompakt – egyszerű – gyors 40x8x30 cm / 7kg
- Akkumulátorról is működő ( min.4,5 óra) hordozható vagy konzolos kivitel.
- aktív vizsgálófej csatlakoztatás amely alkalmazható különböző testfelépítésű páciensek vizsgálatára (felnőtt, túlsúlyos ,gyerek vagy fiatalkorú)
iLivTouch – a máj biopszia alternatívája?
Az iLivTouch család tranziens elasztográfiás készülékei folyamatosan két budapesti referencia-központban is használnak a szakorvosok. Jelenleg két fajta berendezés érhető el Magyarországon: az iLivTouch FT100 és FT1000, melyeket rövid határidővel tudunk szállítani. A készülékek CE, FDA és ISO minősítéssel rendelkeznek!
A máj sokáig nagyfokú regenerációra képes, de ha sorozatosan olyan káros hatások érik, melyeket nem képes helyreállítani, a gyulladt részek hegesedéssel gyógyulnak, a hegszövet pedig idővel a működőképes májszövet mennyiségének csökkenéséhez vezet. Ez a fibrózis. A folyamat évekig észrevétlen maradhat, a tünetek sokszor csak akkor jelentkeznek, amikor a betegség már igen előrehaladott állapotban van. A fibrózis következtében fellépő májzsugor végül halált okozhat.
A májkárosodás súlyosságát, a fibrózis mértékét eddig csak szövettani vizsgálattal tudták meghatározni: a májbiopszia során a beteg májából egy úgynevezett biopsziás tű segítségével mintát vettek, és az így nyert szövetmintából állapították meg a májkárosodás fokát. A beavatkozás néhány napos kórházi tartózkodást igényelt, és ritkán ugyan, de szövődményekkel (fájdalom, vérzés, epecsorgás, légmell) is járhatott.
Az iLivTouch család készülékei az ultrahangos lökéshullámok terjedési sebességét méri a májban, melyből kiszámítja a máj rugalmasságát/keménységét és kPa értékben adja azt meg. A heges májban a szövetszerkezetek keményebbek, vagyis rugalmatlanabbak , a lökéshullám gyorsabban terjed, mint az ép részeken, emiatt az itt mért kPa érték magasabb lesz, mint az egészséges májban.
Perifériák:
- 2 x USB 2.0 portok
- 1 x Mini Display port
- beépített HDD mérete: 128 GB
- WIFI csatlakoztathatóság
- beépített Akkumulátor (min. 3.0 óra)
- wireless billentyűzet és irányító egér
- Opciós – mobil állvány, kiegészítőkkel (UH gél tartó, hálós kosár, polc)
- Opciós – lábpedál
- Opciós – digitalis WIFI nyomtató
Képkialakítás software csomagok & Mérések és Számítások:
- májszerkezet rugalmasság – Liver Stiffmess Measurement (LSM) azaz a fibrózis mérték kvantifikációs, on-invazív mérése
- ultrahangos Atenuációs Paraméter (UAP) mérése
- zsírmáj esetén Fat Attenuation Parameter (FAP)
- tranziens Elasztográfia (TE)
- alacsony frekvenciás Shear Wave Technológia
- univerzális vizsgálófej használat
- magas sikerrátás feltérképezés
- penetrációs vonal megjelenítése
- kontrolált vizsgálófej nyomás a pontos eredmény eléréséhez
Ragadja meg a lehetőséget
Annak ellenére, hogy a NAFLD/NASH patofiziológiájának megértésében számos nagy előrelépés történt, a hatékony beavatkozások hiánya, valamint a metabolikus szindrómában szenvedő népesség gyors növekedése világszerte egyre nagyobb veszélyt jelent az egészségügyi rendszerekre. A mai napig azonban a szakterületen elsöprő optimizmus uralkodik a májfibrózis kialakulásának késleltetésére, és végül megelőzésére irányuló, betegségmódosító beavatkozások kifejlesztésének kilátásait illetően. A májfibrózis, az iLivTouch segítségével történő nem invazív értékelése felé való elmozdulás, a NAFLD/NASH megelőzési és kezelési kísérleteit a korábbinál sokkal közelebb hozta egymáshoz.
Mennyire versenyképes az iLivTouch?
Az MR-elasztográfia hatékony a fibrózis kimutatására, de költséges eljárás, amelyet elsősorban kutatási célokra
használnak. A tranziens elasztográfia egy világszerte másik gyártó által használt non-invazív módszer a májfibrózis
és a májsteatózis kimutatására és számszerűsítésére a máj rugalmasság mérése (LMS-LiverStiffnessMeasurement), illetve a kontrollált „atenuációs” paraméter (CAP-ControledAttenuationParameter)
segítségével.
Az iLivTouch, a tranziens elasztográfia új generációja, amely kétdimenziós képvezérelt rendszert integrál a pontos
pozicionáláshoz. Ez a technológia független szellemi tulajdonjogokkal rendelkezik. Az iLivTouch segítségével
szinkronban mérhető az LSM és a zsír által idézett tompítási paraméter (FAP-FatAttenuation Parameter) a
májfibrózis és a májzsírszteatózis kvantitatív értékelésére.
Mindezt egy dinamikus, szélessávú ultrahangos vizsgálófejjel, amely képes az esetleges- túlsúlyos páciensnél
előforduló – mérési nehézségek kiküszöbölésére, automatikusan beállítva önmagát, a bőr alatti zsír vastagságnak
megfelelően, minden testalkatnál, beleértve a gyermekek, a felnőttek és az elhízott betegekét is
iLivTouch és NAFLD/NASH
A nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) – a metabolikus szindróma májbetegségének megnyilvánulása – a krónikus májbetegségek leggyakoribb oka az iparosodott világban. Az inzulinrezisztencia az alapjául szolgáló patofiziológiai hiba miatt a NAFLD globális prevalenciája 25,24%, ami jelentős egészségügyi kiadásokat okoz. NAFLD esetén a leggyakoribb halálozási okok a májjal kapcsolatos szövődmények és a szív- és érrendszeri betegségek.
A NAFLD diagnosztikai spektrumán belül az egyszerű zsírmájbetegség (steatosis) jóindulatú, testsúlycsökkentéssel reverzibilis. Ezzel szemben a nem alkoholos steatohepatitishez (NASH) vezető gyulladásos sejtinviltráció agresszívabb állapot, amely különböző fokú fibrózist és cirrózist eredményezhet.
Jelenleg nincs engedélyezett terápia a NAFLD/NASH javítására, és óriási a kielégítetlen orvosi igény, hogy az FDA/EMA által jóváhagyott kezelést kapjon ezekre az állapotokra. A Genfit és az Intercept Pharmaceuticals Inc. két klinikai fázisban lévő biofarmáciai vállalat jelenleg a metabolikus májbetegségek, köztük a NAFLD/NASH innovatív terápiáinak kifejlesztésére összpontosít. A folyamatban lévő klinikai kísérletek bővíthetik a betegség jelenlegi ismereteit, és reményt adhatnak arra, hogy a jövőben biztonságosabb és hatékonyabb szereket találjunk.
A NAFLD/NASH nem invazív diagnosztikai eszközei
A májfibrózis a NAFLD/NASH esetében az általános és a betegségspecifikus halálozás legfontosabb előrejelzője, a fibrózis stádiumának növekedésével exponenciálisan nő a májhoz kapcsolódó halálozás kockázata. Ennek következtében a májfibrózis pontos, nem invazív stádiumbeállítása kiemelkedő jelentőségű a betegség progressziójának és a terápiás válaszoknak a meghatározása, valamint a kezelési stratégiák optimalizálása szempontjából.
Jelenleg a májbiopszia a májfibrózis értékelésének standard referenciája megkérdőjeleződött, mivel egyre inkább tudatosult, hogy a májbiopszia alkalmazásával kapcsolatban számos hátránya van (invazivitás, mintavételi hiba, inter-/intraobserver variabilitás). Ezzel párhuzamosan a májfibrózis nem invazív értékelése az elmúlt években robbanásszerű növekedésnek indult, és a nem invazív diagnosztikai módszerek széles spektrumát fejlesztették ki. Egyesek validált módszerek, mint például a tranziens elasztográfia, és egyre nagyobb szerepet kapnak a rutin klinikai gyakorlatban.
Ajánlatkérés
Májfibrózis alapjai
A krónikus májbetegségek prognózisa és kezelése elsősorban a májfibrózis mértékétől és progressziójától függ. Ahogy a májfibrózis megfelelő beavatkozás nélkül előrehalad, ez a folyamat a májfunkció és a hemodinamika romlásához, a portális hipertónia miatti szövődményekhez és a hepatokarcinogenezis fokozott hajlamához vezet.
Ezért a májfibrózis jelenlétének és mértékének pontos meghatározása fontos a kezelési stratégiák kiválasztásában, a kezelésre adott válaszok és a májjal kapcsolatos szövődmények kialakulásának kockázatának értékelésében, valamint a krónikus májbetegségben szenvedő betegek prognózisának előrejelzésében.
A májfibrózis súlyosságának értékelésére a májbiopszia továbbra is az “arany standard”. A májbiopsziát azonban gyakran korlátozza annak invazivitása és ritka, de súlyos szövődményei, köztük a vérzés, a pneumothorax és az eljárással összefüggő halálozás. Ráadásul a rövid időn belül ismételt májbiopsziás vizsgálatok nem praktikusak. Ezenkívül a patológiai vizsgálatok megbízhatóságát illetően mind a mintavételi hibák, mind a szövettani értelmezés változékonysága előfordulhat.
Ideális esetben a májfibrózis értékelésének módszere pontosan meghatározza a jelentős fibrózis jelenlétét, továbbá könnyen hozzáférhető, jól reprodukálható és széles körben alkalmazható legyen a különböző etiológiájú májbetegségekre. Bár a májbiopszia nem felel meg mindezeknek a kritériumoknak, valószínűleg jobb alternatíva hiányában továbbra is ez maradt az arany standard.
A máj rugalmasságának mérése (LSM) tranziens elasztográfiával (TE) a májfibrózis értékelésének ígéretes, nem invazív módszereként került bevezetésre. A TE a májbiopszia megbízható és pontos helyettesítőjének bizonyult a jelentős fibrózis vagy cirrózis előrejelzése szempontjából.
Zsíros máj fogalom alapja
A világ régióitól függően a teljes lakosság 20-30%-a szenved nem alkoholos zsírmáj betegségben, azaz NAFLD-ben. A zsírmájat az általunk validált UAP ( Ultrasound Attenuation Parameter ) segítségével mérjük, amely a májba küldött hullámok szóródási sebességével határozza meg a májban lévő zsírszintet, azaz a szteatózist.
A NAFLD a metabolikus szindróma része, amelyhez tartozik még a 2-es cukorbetegség, a magas vérnyomás, valamint a magas koleszterin- és trigliceridértékek.
A NAFLD betegek többsége nem lép be a májfibrózis folyamatába. A máj megnövekedett zsírszintje a májfibrózistól elkülönítve marad.
Az utóbbi években azonban megállapították, hogy a NAFLD betegek egy része nem alkoholos szteatózus hepatitiszes, azaz NASH beteggé válik. Ilyenkor a magas májzsír szint önmagában nem vírusos, nem alkoholos májgyulladást vált ki, amely ugyanolyan veszélyes és életveszélyes, mint a hepatitisz más típusai.
Az UAP (Ultrasound Attenuation Parameter) referenciaértékei (db/m-ben mérve) a szteatozisra vonatkozóan a következők:
- v =240 db/m vagy annál több enyhe steatozisra utal.
- v =265 db/m vagy annál magasabb érték közepes fokú steatozist jelez.
- v =295 db/m vagy annál több súlyos steatozisra utal